Otázky a odpovědi
1. Jak velký infrapanel potřebuji na vytápění místnosti 20 m2?
Velikost místnosti je jen jedním z mnoha údajů, který slouží k určení potřebného příkonu pro infratopení.- důležitý údaj je, z jakého materiálu je Váš objekt postaven. Např. zateplené zdivo z porobetonu má několikrát lepší tepelné vlastnosti než zdivo z plných cihel.
- důležitý údaj je, kolik zdí je venkovních a kolik sousedí s ostatními vytápěnými prostory. Zda je pod a nad místností vytápěný nebo nevytápěný prostor.
Pro místnost 20 m2 v novostavbě bývá vhodný příkon v rozmezí 800 až 1300 W. Tzn. použít např. 2 infrapanely ISTP 500 nebo ISTP 700.
2. Proč nemá infratopení každý v mém sousedství, když je tak výhodné?
Infratopení je systémem, který je stále ještě u širší veřejnosti relativně méně známý. Stejně tomu ale bylo i v počátcích např. dnes masově používaných plynových kotlů. První systémy plynového vytápění byly známé již ve 40-tých letech 20.stol. Do podvědomí široké veřejnosti se ale plynové kotle dostaly až po více než 30-ti letech. Stejně je tomu i u všech nových systémů, ať již jde o infratopení, tepelné čerpadlo, či solární panely. Teprve správně navržené systémy a spokojení zákazníci budou zárukou topení budoucnosti. I dnes přežívají u některých občanů stará kamna na černé uhlí či dřevo a do jejich příbytků nepronikla ani masová plynofikace. Dnešním nárokům na komfort tepelné pohody, topení na tuhá paliva naprosto nevyhovuje. V neposlední řadě i existuje u českého občana historicky potvrzená jistá nedůvěra k novinkám v jakékoliv oblasti. Pohled za hranice ČR ale tyto nedůvěry náležitě vyvrací. Důkazem jsou tisíce spokojených zákazníků.3. Kolik bude stát vytápění běžné novostavby infratopením?
Je to samozřejmě individuální, ale pro hrubou představu můžeme sdělit následující:Běžný nový rodinný dům 5+1 (přízemí+podkroví) bude mít instalovaný příkon cca 7 až 9 kW podle zateplení konstrukce. Např. tedy výkon 8kW bude průměrně sepnut 8 hod. za 1den. Při obvyklé topné sezóně bude celková spotřeba 11 520 kWh. Při ceně 2,20Kč/kWh jsou celkové provozní náklady cca 25 344 Kč. Jsou to náklady konečné, neplatíte žádné revize kotlů, komínů apod. Dále, pokud jste doposud zaplatili za běžné užívání veškerých elektrospotřebičů (vaření, svícení, TV, bojler apod.) např. 14 tisíc za rok, nyní zaplatíte díky vlastnictví infratopení - nízkého tarifu jen polovinu.
Další informace najdete v sekci Ceny.
4. Co když se infrapanel porouchá, po roce přestane topit?
Z praxe není známé, že by po delším období přestal infrapanel fungovat. Ojediněle se může stát, že při prvním zapnutí se těleso nemusí ohřát. Pak by šlo o výrobní vadu a je místo něj namontován jiný - nový infrapanel. Pokud by i přes to došlo v průběhu používání k jakémukoliv výpadku funkce, infrapanel je v záruční době 5-ti let bezplatně vyměněn, nebo opraven.5. Jaké umístění infratopení je lepší - na stěnu nebo strop?
Stěna nebo na strop má vždy své výhody a nevýhody.Panely ISTP jsou primárně konstruovány jako stropní panely. Jsou relativně lehké. 90% svého výkonu mají soustředěno do infračerveného sálání a jen malou část konvekční, tudíž se tolik neohřívá strop nad infrapanelem. Při umístění na stropě infrapanely nezabírají žádné místo na stěnách a dávají Vám naprostou volnost v zařízení bytu. Praxí se ale zjistilo, že infrapanel umístěný na svislé zdi ozáří větší plochy stavební konstrukce než při umístění na stropě. Navíc konvekční složka není úplně zanedbatelná, takže i mírnou cirkulací vzduchu se od infrapanelu na svislé zdi ohřívá vzduch více, než když je umístěn pod stropem.
Shrnutí:
- Umístění na stropě výrazně šetří místo v bytě, někde lze infratopení umístit pouze na strop, zejména v kuchyni, předsíni, wc, koupelně.
- Umístění na stěně - boční sálání je pro člověka příjemnější a pro stavební konstrukci účinnější.