Montáž infratopení

Při nákupu infratopení u firmy Gloriet si můžete objednat dodávku „na klíč“ – včetně montáže, případně si infrapanely osadit vlastními silami. Montáž infrapanelu není složitá, ale je potřeba dodržet základní bezpečnostní pravidla, aby se vyloučila možnost úrazu či poškození infrapanelu.

1) Před započetím vlastní montáže je vhodné pročistit otvory v rámu infrapanelu od případných přebytků barvy (může ztěžovat průchod vrutu resp. umístění plastové krytky). Vrtačkou s vrtákem o průměru 5,5 – 6 mm v celé délce otvoru a vrtákem o prům. 12  RUČNE (při použití vrtačky by došlo k vylámaní hran) s citem začistíme rozšířenou část otvoru.

2) Infrapanely se připevňují na zeď nebo na strop pomocí dvou (u některých typů čtyř) vrutů, které procházejí rámem a jsou ukotveny v hmoždinkách. Zaměření bodů pro hmoždinky je potřeba provést pečlivě, po montáži není mnoho možností pro korekci polohy infrapanelu. Pozor, každý infrapanel má určitou minimální toleranci (řádově mm) vzdáleností otvorů, proto je třeba měřit každý zvlášť, i při montáži většího počtu infrapanelů shodného typu.

Tip: Použijte vrták určený pro daný materiál (odkaz). Důkladně si ověřte, že vrtáte v dostatečné vzdálenosti od vodovodního potrubí a el. rozvodů ve zdi …
Zvláštní postup vyžaduje vrtání do dlaždiček např. v koupelně (- odkaz).

Infrapanel ISTP s dřevěným rámem má bezpečnostní krytí IP20, tudíž se musí umisťovat 60cm vodorovným směrem od hran zdroje vody (vany, sprch. koutu apod.). Nad umyvadlo a blíže ke zdroji vody se může umístit jen takový infrapanel, který splňuje odpovídající bezpečnostní krytí (např. koupelnový infrapanel s madly, topná zrcadla apod.)

3) Při montáži na stěnu lze použít sadu vrutů s hmoždinkami, která je přiložena ke každému infrapanelu, k montáži na strop (nebo šikmé podkrovní stěny) doporučujeme použít delší vruty, cca 100mm a uzlovací hmoždinky 8×50 mm (záleží na tloušťce a kvalitě omítky a materiálu zdi) (určení vhodné hmoždinky/vrutu, e-shop – univerzální montážní sada). Pokud infrapanel připevňujeme na dřevo (palubky, prkenné stropy,dřevotříska apod.) lze použít pouze vruty bez hmoždinek. Při montáži na sádrokarton můžeme někdy také použít klasické uzlovací hmoždinky (při dostatečné tloušťce desky), při montáži na strop je potřeba použít speciální kovové hmoždinky do sádrokartonu (odkaz, e-shop).

Tip:
Při montáži „nasvislo“ lze uchytit infrapanel pouze na horní vrut, vodováhou vyrovnat a hřebíkem, tenkým šroubovákem apod. vyznačit místo pro spodní otvor (i 1 vrut dočasně infrapanel unese), budeme tak
mít jistotu, že vrtáme na správném místě. (Podobně můžeme postupovat i při montáži na strop, kde ale infrapanel musíme přidržovat.)

4) Zbývá rozhodnout, jestli má infrapanel „sedět“ přímo na zdi/stropu, nebo použijeme distanční podložky (e-shop). Montáž na povrch je možná, pokud jsme si jisti „rovností“ a pevností stěn (rekonstrukce, novostavby). Aby jsme se vyhnuli nevzhledným nepravidelným mezerám (na vině jsou nerovnosti na zdech, také např. sádrokartonové stropy se někdy mohou i pod relativně lehkými infrapanely mírně „prověsit“), použijeme podložky, které nalepíme do rohů na zadní stranu rámu. Montáž „na nožičky“ je také vhodná, pokud se chystáme přívodní kabel vést lištou nebo volně po zdi.

5) Zapojení: kabel infrapanelu (pokud není opatřený síťovou vidlicí) se k síti připojí pomocí svorkovnice („čokolády“), takže je pouze potřeba dodržet správné zapojení (modrý/hnědý vodič) a dbát, aby byl konec kabelu v dostatečné délce odizolován. Celou svorkovnici a odhalené části kabelu po připojení zaizolujeme izolační páskou.

Tip: kabel zkrátíme nebo svineme tak, aby byl celý ukrytý za infrapanelem (zkontrolujeme ještě před úplným dotažením vrutů).

6) Kontrola: mechanickou kontrolu infrapanelu provedeme jednoduše přiměřeným tahem za okraj rámu (infrapanel by se neměl pohybovat, hmoždinka se nesmí vytahovat ze zdi), pokud se po zapnutí termostatu/připojení do zásuvky apod. infrapanel zahřívá (a světla v místnosti stále svítí), nezbývá, než montáž dokončit zakrytím otvorů v rámu přiloženými krytkami.


Příspěvek byl publikován v rubrice Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.