Jaký je rozdíl mezi INFRAPANELY a INFRAZÁŘIČI UFO ?

Společné:

Oba systémy infratopení pracují na principu sálání infračerveného tepla. Oba systémy ohřívají především pevné předměty, od kterých se sekundárně ohřívá vzduch.

Rozdíl v místě použití:

Ploché infrapanely jsou nízkoenergetické produkty infratopení, které se využívají jako hlavní zdroj vytápění zejména v obytných prostorách, v kancelářských a obchodních prostorách. Uplatňují se tam, kde topíme trvale přes celou topnou sezonu. Vynikají nízkou spotřebou, atraktivním designem, výbornou ovladatelností.

Infrazářiče Ufo se používají především pro vytápění koupelny, dílny, obchodu, zimní zahrady, chalupy a obecně prostor, kde se topí nárazově. Infrazářiče Ufo narozdíl od plochých infrapanelů umí vytápět prostor velmi rychle – v blízkosti infrazářiče je teplo okamžité. Dále se infrazářiče Ufo používají na přitápění jakýchkoliv obytných nebo komerčních prostor. Zvláště dobré uplatnění mají v prostorách polootevřených, které se jinak špatně vytápějí klasickým konvekčním (radiátory, přímotopy apod.) topením. Mezi takové prostory patří např. obchodní stánek, kde se výrazně větrá vzduch, kostel s vysokým stropem, sportovní zařízení – fitnes apod., autoservisy a jiné dílny, restaurace a restaurační zahrádky a mnoho dalších.

Rozdíl v designu a umístění v prostoru:

Ploché infrapanely mají mnoho podob – od základního bílého nenápadného modelu po různé obrazové motivy, skleněné nebo zrcadlové povrchy. Lze je dokonale začlenit do interiéru domácnosti nebo kanceláře. Umisťují se na stěny (do výše obrazů) nebo na stropy, a tak výrazně šetří místo.

Infrazářiče Ufo se umisťují buď napevno – na svislou zeď do výšky cca 1,5 až 2,5m, nebo na strop, nebo se umisťují mobilně na stojan, který si můžete libovolně přenášet dle potřeby. Stojan je teleskopický – výsuvný do výšky v rozmezí 1 až 2 metru. Zásadní rozdíl oproti infrapanelům je, že infrazářič Ufo vydává tlumené oranžové světlo. Nehodí se tedy např. do prostor ložnice.

Rozdíl ve vybavení:

Základní infrapanely nejsou vybaveny žádným ovládacím prvkem (vypínačem nebo termostatem). Jsou určeny především pro přímou montáž do elektroinstalační krabice, která bývá většinou schovaná za infrapanelem. To ale neznamená, že infrapanel nemůžeme zapojit do klasické zásuvky nacházející se v blízkosti infrapanelu. Na kabelový vývod z infrapanelu se nasadí kabel s vidlicí, kterou zasuneme do jakékoliv zásuvky 220V  buď přímo nebo přes zásuvkový termostat. Všechny tyto doplňky najdete v našem obchodě spolu s infrapanely. Pokud plánujete vytápění celého bytu nebo domku infratopením, je vhodné připravit elektroinstalaci s nástěnými termostaty, které budou ovládat infrapanely. S přípravou elektroinstalace Vám rádi poradíme.

Infrazářiče Ufo jsou připraveny pro okamžité zapojení do zásuvky 220V. Infrazářiče Ufo mají přívodní kabel s vidlicí (2metry), vestavěný termostat, kterým lze infrazářič zapínat – vypínat a automaticky regulovat teplotu v místnosti.

Rozdíl v povrchové teplotě:

Infrapanely mají povrchovou teplotu 90 – 115°C. Díky speciální povrchové úpravě nehrozí popálení dotykem. Povrchová teplota je pro účinnost infrapanelu velmi důležitá. Pokud narazíte na nějaký levný infrapanel s povrchovou teplotou dosahující sotva 80°C, takový infrapanel má výrazně nižší účinnost. Takové infrapanely zásadně neprodáváme!

Infrazářiče Ufo – jejich vnitřní topná sklokeramická trubice má teplotu výrazně vyšší (několik set stupňů). Trubice je opatřena mřížkou v dostatečné vzdálenosti, tudíž nemůže dojít k popálení dotykem. Vyšší teplota infrazářiče je agresivnější, proto dokáže ohřát prostory např. s dlaždičkami v koupelně, a jiné špatně izolované prostory velmi rychle.

Rozdíl v ceně:

Každý prostor vyžaduje jiný druh vytápění, jiný způsob ovládání apod. Pokud budeme pomocí infratopení řešit jednu místnost, kalkulace jsou následující: Pro místnost 20m2 budeme v průměru potřebovat 2ks infrapanelů ISTP 500 nebo ISTP 700 podle kvality zateplení. K tomu bude vhodný termostat. Vše propojíme buď jednoduše – povrchově, nebo provedeme náročnější elektroinstalaci. Cena tohoto řešení infratopení se bude pohybovat cca 10 000,- až 14 000,- podle použití komponentů a způsobu zapojení. Pokud potřebujeme to samé vyřešit rychle, jednoduše, ale s kompromisem v designu, s přítomností tlumeného světla, zvolíme pro místnost 20m2 infrazářič Ufo S/18 v ceně 4490,-. Potřebujeme-li v místnosti pouze přitopit, ne vytápět, bude stačit infrazářič Ufo L/12 za cenu 3590,-.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče | Štítky: , , | Napsat komentář

Působení a bezpečnost infratopení, infrasaun – infračerveného záření

…z „Knihy o infratopení“:

Infračervené záření, které produkuje infratopení, je obdobné tomu záření, které produkuje samo lidské tělo. Je ve své podstatě obdobné slunečnímu záření bez škodlivých UV paprsků a bez frekvencí viditelného světla. Infračervené záření může vznikat z nekovových prvků. Tato forma energie přímo ohřívá okolní předměty sdílením tepla, přičemž nevyužívá pro přenos tepla okolní vzduch.

Infračervené záření obsahuje podstatnou část sluneční energie. Z biologie a klinických pozorování víme, že tato energie je selektivně vstřebávána různými orgány a ústrojími. Infračervená energie přitom mimořádně pozitivně ovlivňuje celou řadu hojivých procesů.

 Obrovskou předností působení infračervených paprsků je, že pocení je díky vnitřní stimulaci těla, tj. zejména svalů a orgánů, aktivním, takže dochází k aktivnímu vyměšování různých nežádoucích látek z organismu. Příčinou je pronikání infračerveného tepla až 4 cm pod pokožku.

 Teplo přitom není uchováváno jako pod pokrývkou, kterou se tělo pokryje, ale svaly a tělesné orgány se díky infračerveným paprskům, pronikajícím do těla, stimulují. Tento děj je při zvýšení teploty v místnosti provázen intenzivním pocením. Vnitřní zvýšení tělesné teploty je důsledkem přímé stimulace svalů a orgánů, a vede ke zvýšení prokrvení svalstva a urychlení krevního oběhu. Současně se z těla odbourávají některé odpadní látky (tuk, těžké kovy, jedovaté látky aj.). Odcházejí z těla spolu s potem. Pocení za účasti infračerveného světelného záření má zejména pozitivní vliv na vylučování těžkých kovů z těla.

 Pot byl zkoumán při zavádění infračervených saun, nazývaných též infračervenými kabinami. Analýzy prokázaly, že objem potu, vyprodukovaný infračervenou oteplovací kabinkou, v níž je dosahováno obdobných účinků jako u sauny klasické, sestává z asi 80-ti procent vody, zatímco dalších 20 procent představují různé látky jako tuky, cholesterol a v neposlední řadě toxické látky Kadmium, Nikl, Olovo, Chlor aj. Tyto látky se normálně hromadí v ledvinách. Hromaděním tukových buněk pod kůží zase dochází k celulitidě. Pobyt v infračervené kabince také vede k velké spotřebě kalorii (až 600 kalorií za jedno sezeni!), podporuje odbourávání tukových tkání a zejména napomáhá detoxikaci organismu.

Klinická pozorování prokázala neobvyklé výsledky při léčení mnoha problémů…

Rubriky: Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče | Štítky: , , | Napsat komentář

Teplo od podlahy – infrapanel na strop nebo infratopná podlážka

Infratopení ohřívá všechny pevné předměty – stavební konstrukci, stěny, podlahy. Díky sálavému teplu z infrapanelu se podle jeho umístění významně ohřívá podlaha, která je u jiných topných systémů podstatně studenější. Příjemné teplo od podlahy dodává vysoký stupeň tepelného komfortu a významným způsobem se projevuje na příznivé spotřebě elektrické energie.

Speciálním případem je vytápění prostoru pod stolem, u kterého často trávíme při práci celý den. Infratopení pomáhá zmírnit problém „studených nohou“, ale v některých případech je i na takovouto situaci krátké. Pro úplné odstranění pocitu „studených nohou“ zařazujeme do prodeje nový produkt – infratopné podlážky. Jedná se o topnou podlážku o rozměru 60 x 40 cm (možné jsou i jiné rozměry) a příkonem 30W. Tento minimální příkon dokáže infratopnou podlážku ohřát na 30 – 40°C, které jsou velmi příjemné pro prohřátí nohou a dosažení tepelného komfortu i ve velmi studených a problematických místech. Teplota podlážky lze při dokoupení regulátoru plynule nastavit. Infratopná podlážka je vyrobena z polyesteru, osazena přívodním kabelem s vidlicí 220V a vypínačem. Na infratopnou podlážku lze nasadit látkový obal různých barev.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení | Štítky: , | Napsat komentář

Infratopení stále zdokonalujeme!

Infratopení je stále častěji žádáno jako hlavní vytápěcí systém rodinných domů a bytů. Firma Gloriet-Infratopení se snaží zákazníkovi poskytnout maximální servis a nové možnosti v provedení a designu infrapanelů. Minulý měsíc jsme na svět přivedli nový mobilní infrapanel, který lze jednoduše postavit do prostoru, zapojit do jakékoliv zásuvky a ihned topit. V současné době pracujeme na nové podobě povrchu infrapanelu od českého výrobce. Infrapanely ISTP české výroby mají standartně hrubý povrch. Máme již připravenu novinku v podobě hladkého povrchu infrapanelu při zachování stejného vnitřního složení infrapanelu standardního. Hladký povrch bude mít hned několik výhod. Povrch infrapanelu bude velmi odolný proti jakémukoliv mechanickému poškození. Na hladký povrch půjde aplikovat jakýkoliv obrazový motiv dle výběru zákazníka, ve vysoké kvalitě. Obrazový motiv bude možné dokonce i měnit. Infrapanely jsou v současné době ve fázi výroby zkušebních vzorků. O uvedení do prodeje Vás budeme včas informovat.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení | Štítky: , | Napsat komentář

Co je předností infračerveného zářícího tepla?

Infračervená energie je forma topné energie, která v protikladu k jiným energickým formám nevyužívá jako transportní médium tepla okolní vzduch. Díky této vlastnosti infračervené záření ohřívá z více než 80-ti procent přímo okolní tělesa a pouze z méně než 20-ti procent okolní vzduch. Největší výhoda této metody však spočívá v pronikání tepelných paprsků do hloubky lidského těla, případě do jiných pevných těles. Důsledkem tohoto pronikání tepla do lidského organismu a okolních teplých ploch je příjemný pocit tepla u osob, nacházejících se v takto vytápěných místnostech. Stimulace lidského těla infračervenými paprsky má blahodárné účinky na lidský organismus.

 Nejpřirozenějším přírodním zdrojem infračerveného tepelného záření je Slunce. Sluneční paprsky se skládají z infračerveného, viditelného a ultrafialového (UV) záření. Viditelné sluneční světlo se nachází přibližně uprostřed frekvenčního spektra. Frekvence infračerveného záření se pohybuje mezi 0,76Y – 1000Y. Klinická pozorování prokázala, že z různých frekvencí tohoto infračerveného záření mají právě dlouhovlnné infračervené paprsky v rozmezí frekvencí 5,6Y – 15Y nejlepší terapeutický vliv na lidský organismus.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče | Štítky: , , | Napsat komentář

Ovládání Infratopení pomocí mobilu

Firma Gloriet-Infratopení zařazuje do svého sortimentu další novinku – dálkové spínání infrapanelů pomocí mobilního telefonu.

Zařízení GSM RELÉ ZAS je vlastně GSM ovládaná zásuvka. Umožňuje ovládat infratopení a jednotlivé infrapanely zapínáním nebo vypínáním napájení 230 V, 10 A. Ovládání infrapanelů probíhá pomocí standardních SMS zpráv. Do zařízení se pouze vloží SIM karta libovolného operátora.

Ovládání infratopení pomocí mobilního telefonu.

GSM zásuvka ovládaná mobilem

V praxi probíhá komunikace s ovladačem infratopení tak, že pošlete SMS zprávu ve tvaru „1234 ZAP“ („1234 VYP“ apod.), kde „1234″ je výrobcem přednastavené heslo, které si samozřejmě můžete změnit. GSM RELé Vám odpoví, že pokyn byl přijat. Pokud tuto odpověď nechcete, pošlete zprávu ve tvaru „1234 ZAP NEZPET“, tedy „NEposílat ZPET stav“.

GSM RELÉ ZAS je vybaveno analogovým vstupem pro měřeni teploty. Informace o aktuální teplotě čidla je součástí stavové zprávy, kterou GSM RELÉ odesílá při každém potvrzení SMS povelu, nebo na vyžádání povelem „1234 STAV“. GSM RELÉ také umí regulovat teplotu v místnosti na požadovanou teplotu, a to zapínáním a vypínáním připojeného infratopení. Stačí poslat SMS zprávu ve tvaru „1234 TEPL21″ a RELÉ začne regulovat na teplotu 21°C.

GSM RELÉ lze také nastavit tak, aby posílalo SMS zprávu při poklesu resp. překročení nastavené teploty. Zpráva o poklesu / překročení teploty je odeslána na telefonní číslo uložené na SIM kartě pod jménem „MASTER“. U SIM karty, která ještě v GSM RELé nebyla vložena se automaticky ke jménu „MASTER“ vloží telefonní číslo, ze kterého jste na GSM RELé poslali první SMS zprávu například ve tvaru „1234 ZAP“.

GSM RELÉ je vybaveno tlačítkem, jehož krátkým stiskem změníte stav (sepnete případně rozepnete) spínacího relé.

Poznámka: Teplotní čidlo není součástí dodávky a je třeba ho objednát zvlášť. Doporučený typ je GSM-C-T2

Uvedené novinky najdete na internetových stránkách www.gloriet-infratopeni.cz a www.gloriet-klima.cz v kategorii regulace infrapanelů.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení | Štítky: , | Napsat komentář

Montáž infratopení

Při nákupu infratopení u firmy Gloriet si můžete objednat dodávku „na klíč“ – včetně montáže, případně si infrapanely osadit vlastními silami. Montáž infrapanelu není složitá, ale je potřeba dodržet základní bezpečnostní pravidla, aby se vyloučila možnost úrazu či poškození infrapanelu.

1) Před započetím vlastní montáže je vhodné pročistit otvory v rámu infrapanelu od případných přebytků barvy (může ztěžovat průchod vrutu resp. umístění plastové krytky). Vrtačkou s vrtákem o průměru 5,5 – 6 mm v celé délce otvoru a vrtákem o prům. 12  RUČNE (při použití vrtačky by došlo k vylámaní hran) s citem začistíme rozšířenou část otvoru.

2) Infrapanely se připevňují na zeď nebo na strop pomocí dvou (u některých typů čtyř) vrutů, které procházejí rámem a jsou ukotveny v hmoždinkách. Zaměření bodů pro hmoždinky je potřeba provést pečlivě, po montáži není mnoho možností pro korekci polohy infrapanelu. Pozor, každý infrapanel má určitou minimální toleranci (řádově mm) vzdáleností otvorů, proto je třeba měřit každý zvlášť, i při montáži většího počtu infrapanelů shodného typu.

Tip: Použijte vrták určený pro daný materiál (odkaz). Důkladně si ověřte, že vrtáte v dostatečné vzdálenosti od vodovodního potrubí a el. rozvodů ve zdi …
Zvláštní postup vyžaduje vrtání do dlaždiček např. v koupelně (- odkaz).

Infrapanel ISTP s dřevěným rámem má bezpečnostní krytí IP20, tudíž se musí umisťovat 60cm vodorovným směrem od hran zdroje vody (vany, sprch. koutu apod.). Nad umyvadlo a blíže ke zdroji vody se může umístit jen takový infrapanel, který splňuje odpovídající bezpečnostní krytí (např. koupelnový infrapanel s madly, topná zrcadla apod.)

3) Při montáži na stěnu lze použít sadu vrutů s hmoždinkami, která je přiložena ke každému infrapanelu, k montáži na strop (nebo šikmé podkrovní stěny) doporučujeme použít delší vruty, cca 100mm a uzlovací hmoždinky 8×50 mm (záleží na tloušťce a kvalitě omítky a materiálu zdi) (určení vhodné hmoždinky/vrutu, e-shop – univerzální montážní sada). Pokud infrapanel připevňujeme na dřevo (palubky, prkenné stropy,dřevotříska apod.) lze použít pouze vruty bez hmoždinek. Při montáži na sádrokarton můžeme někdy také použít klasické uzlovací hmoždinky (při dostatečné tloušťce desky), při montáži na strop je potřeba použít speciální kovové hmoždinky do sádrokartonu (odkaz, e-shop).

Tip:
Při montáži „nasvislo“ lze uchytit infrapanel pouze na horní vrut, vodováhou vyrovnat a hřebíkem, tenkým šroubovákem apod. vyznačit místo pro spodní otvor (i 1 vrut dočasně infrapanel unese), budeme tak
mít jistotu, že vrtáme na správném místě. (Podobně můžeme postupovat i při montáži na strop, kde ale infrapanel musíme přidržovat.)

4) Zbývá rozhodnout, jestli má infrapanel „sedět“ přímo na zdi/stropu, nebo použijeme distanční podložky (e-shop). Montáž na povrch je možná, pokud jsme si jisti „rovností“ a pevností stěn (rekonstrukce, novostavby). Aby jsme se vyhnuli nevzhledným nepravidelným mezerám (na vině jsou nerovnosti na zdech, také např. sádrokartonové stropy se někdy mohou i pod relativně lehkými infrapanely mírně „prověsit“), použijeme podložky, které nalepíme do rohů na zadní stranu rámu. Montáž „na nožičky“ je také vhodná, pokud se chystáme přívodní kabel vést lištou nebo volně po zdi.

5) Zapojení: kabel infrapanelu (pokud není opatřený síťovou vidlicí) se k síti připojí pomocí svorkovnice („čokolády“), takže je pouze potřeba dodržet správné zapojení (modrý/hnědý vodič) a dbát, aby byl konec kabelu v dostatečné délce odizolován. Celou svorkovnici a odhalené části kabelu po připojení zaizolujeme izolační páskou.

Tip: kabel zkrátíme nebo svineme tak, aby byl celý ukrytý za infrapanelem (zkontrolujeme ještě před úplným dotažením vrutů).

6) Kontrola: mechanickou kontrolu infrapanelu provedeme jednoduše přiměřeným tahem za okraj rámu (infrapanel by se neměl pohybovat, hmoždinka se nesmí vytahovat ze zdi), pokud se po zapnutí termostatu/připojení do zásuvky apod. infrapanel zahřívá (a světla v místnosti stále svítí), nezbývá, než montáž dokončit zakrytím otvorů v rámu přiloženými krytkami.


Rubriky: Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče | Štítky: , , | Napsat komentář

Stálá otevírací doba obchodu Gloriet-infratopení

Od 1.září 2010 máme každý den otevřeno! Můžete si tak jakýkoliv pracovní den prohlédnout infrapanely, poradit se o nejvýhodnějším řešení vytápění a také infrapanely zakoupit. Základní provedení infrapanelů máme skladem, další modely jsou na objednání v horizontu cca 14 dnů. Otevírací doba není každý den a týden jednotná, sledujte prosím aktualizace. V zásadě ale bývá 9-17 nebo 10-18, občas bude i do 19hod. pro více zaneprázdněné… Ojediněle může být zavřeno, z důvodu přítomnosti na montážích infratopení u zákazníků. Upozornění bude vždy uvedeno několik dní předem. Pokud máte zájem o detailnější poradenství nad projektem, je vhodné si dohodnout konkrétní čas. Snažíme se zákazníkům věnovat naplno a tak návštěva může trvat celou hodinu. Sejde-li se více zákazníků najednou bez objednání,  prosíme Vás o vyčkání a trpělivost, než obsloužíme toho, kdo přišel dříve…

Rubriky: Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče | Štítky: , , | Napsat komentář

Co je nového v „Gloriet-infratopení“

Právě montujeme infratopení do rodinného domu v blízkosti Třebechovic n.O. Jedná se o starší rodinný domek stojící na samotě. Není zde zavedena plynová přípojka, dodnes se dům vytápěl kamny na tuhá paliva. Majitelé dům zrekonstruovali, vyměnili okna za plastová a zateplili dům 10cm polystyrenem. Jediný druh „čistého“ topení zde přicházelo v úvahu vytápění pomocí elektrické energie. Přímotopy z hlediska spotřeby vyloučili a rozhodli se pro infratopení. Ačkoliv je dům starý více než 50 let, zateplením a výměnou oken se cihlové a tvárnicové zdivo stalo dobrým akumulačním prvkem pro správnou funkci infratopení. Na podlahovou plochu 94m2 (t.j. prostor 244m3) jsme nainstalovali celkem 15 infrapanelů (4x ISTP 700, 7x ISTP 500, 1x ISTP 400, 3x ISTP 300) o příkonu 7kW.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení | Štítky: , | Napsat komentář

Nevýhody infratopení

Infratopení je moderní systém vytápění, který se v současné době výrazně dostává do našich domů a bytů. U většiny prodejců infratopení naleznete dlouhé seznamy předností a výhod infratopení a nikde se nikdo nezmíní o nevýhodách infratopení. Pramení to většinou z nezkušenosti prodejců a hlavně z toho, že jen málo prodejců má infratopení dokonale vyzkoušené, má infratopení nainstalované doma a může tak neustále sledovat drobné nuance i zajímavosti, jak se infratopení chová v běžném životě. Firma Gloriet-infratopení disponuje vlastním ukázkovým domem, kde se topí pouze infratopením. Teď k drobným nevýhodám systému. Není jich mnoho, přednosti jsou v drtivé přesile, ale to není důvod nevýhody zamlčovat:

1/ Oproti konvekčnímu vytápění nelze infratopením např. vytápět otevřenými dveřmi druhou místnost. Infratopení působí jen tam, kde jsou infrapanely namontovány, a kde jejich infra sálání působí na stěny a předměty místnosti. Od těch se pak ohřívá v tom daném prostoru vzduch. Do druhé místnosti se otevřenými dveřmi sice nějaké teplo postupně dostane, ale trvá to podstatněji déle, než kdyby místo infratopení byly např. klasické přímotopné konvektory.

2/ Pokud se vytápění prostoru dimenzuje na běžné trvalé obývání, tzn. na stálé vytápění cca 21-22°C, tak po vypnutí infratopení a vychladnutí prostoru se objekt zpět vytopí za delší dobu než při použití systému, který ohřívá vzduch (přímotopy). Důvodem je skutečnost, že ohřát infratopením pevné zdi je samozřejmě obtížnější a pomalejší, než přímotopem ohřát vzduch. Z této skutečnosti např. plyne, že pokud chceme nadimenzovat vytápění např. chalupy, která se využívá příležitostně – o víkendech, je potřeba volit výrazně větší příkon infratopení, než kdybychom stejný prostor dimenzovali pro trvalé vytápění – bydlení. Pokud se chalupa k příležitostnému užívání dimenzuje běžným způsobem jako pro trvalé obývání, nesmí se zapomenout na nějaký nárazový výkonný zdroj tepla jako je např. krb, kamna, nebo mobilní výkonnější infrazářič, který mimojine též naleznete v naší nabídce – infrazářiče Ufo.

Rubriky: Infrapanely, Infratopení, Infrazářiče | Štítky: , , | Napsat komentář